2021 GOVERNOR’S CHALLENGE CHAMPIONS IN ECONOMICS AND PERSONAL FINANCE


VIRGINIA HIGH SCHOOL STATE CHAMPIONS:
David Ricardo Division (Economics)
Maggie Walker Governor’s School, Richmond, Teacher: Allison Anthony
Students:  Anshul Chiranth, Carson Wang, Aaron Wang, Shreyas Muthusamy

Adam Smith Division (Advanced Economics)
Thomas Jefferson High School, Fairfax County, Teacher: Malhaz Jibladze
Students: Melissa Wu, Andrew Zhou, Isabel Gan, Joanna Cheng

Personal Finance Division
Maggie Walker Governor’s School, Richmond, Teacher:  Allison Anthony
Students:  Sam McNamee, Vishnoy Vadakkancheri, Anmol Mital, and Pooja Muthuraj

ACCESS ZONE GRANT WINNER


George Wythe High School
Teacher: Ingrid Johansen
Students: Jennasis Pratts, Keyonna Slaughter, Zeferino Rojas Ortiz, and Demarco Victoria

PERSONAL FINANCE DIVISION
REGIONAL WINNERS

  • DOE Region #1 Winner: Maggie Walker Governor’s School, Richmond, Teacher: Allison Anthony
    Students:  Pooja Muthuraj, Sam McNamee, Anmol Mital, Vishnoy Vadakkancheri  
  • DOE Region #3 Winner: Riverbend High School, Spotsylvania County, Teacher: Mary Fehrens
    Students:  Mackenzie Snell, Daniel Bailey, Gavin White, Emily Weems
  • DOE Region #4 Winner: Wakefield High School, Arlington County, Teacher: Patrick Kelly   
    Students:  Daniela Castro, Carolina Honacker, Nathan Makonnen, Caitlin Tramontozzi 
  • DOE Region #6 Winner: Salem High School, Salem, Teacher: Susan Price
    Students:  Austin Frantz, Carson Tucker, Walker Peterson
  • DOE Region #8 Winner: Amelia County High School, Amelia County, Teacher: Angela Robertson
    Students:  Bretsel De Motto, Hopper Dustin, Megan McConnell, Chelsey Ojeda-San Juan

OTHER HIGH SCORING TEAMS

  • Westfield High School, Fairfax County, Teacher: Jenna Sweitzer
    Students:  Sara Altarazi, Veda Kalwala, Justin Pokant 
  • Wakefield High School, Arlington County, Teacher:  Patrick Kelly
    Students:  David Johnston, Abigail Berner, Camila De La Vega, Utchas Chowdhury
  • Maggie L. Walker Governor’s School, Richmond, Teacher: Allison Anthony
    Students: Kapil Iyer, Adriel Barretto, Isabella Lee, Eric Hamilton
  • Westfield High School, Fairfax County, Teacher:  Jenna Sweitzer
    Students:  Naomi Tekola, Ben Garcia, Ben Varner

DAVID RICARDO DIVISION (ECONOMICS)
REGIONAL WINNERS

  • DOE Region #1 Winner: Maggie Walker Governor’s School, Richmond,
    Teacher: Allison Anthony
    Students:  Anshul Chiranth, Carson Wang, Aaron Wang, Shreyas Muthusamy
  • DOE Region #3 Winner: Riverbend High School, Spotsylvania County,
    Teacher: Mary Fehrens
    Students:  Mackenzie Snell, Daniel Bailey, Gavin White, Faith McCrossin
  • DOE Region #4 Winner: Wakefield High School, Arlington County,
    Teacher: Patrick Kelly
    Students:  Alysia Berrios, Lukas Nawrocki, Cindy Garcia, Deren Meral
  • DOE Region #5 Winner: Rustburg High School, Campbell County,
    Teacher: Steve Clark
    Students:  Landon Ross, Brooklyn Johnson, Malyn Baldridge, Casey Maggi
  • DOE Region #8 Winner: Amelia County High School, Amelia County,
    Teacher: Angela Robertson
    Students:  Jaime McCall, Clinton Jackson, Jurnee Brown

ADAM SMITH DIVISION (ADVANCED ECONOMICS)
REGIONAL WINNERS

  • DOE Region #1 Winner: Maggie Walker Governor’s School, Richmond,
    Teacher: Allison Anthony
    Students:  Abhay Duggirala, Michael Kish, Ronit Jain, Sam Lichtman
  • DOE Region #2 Winner: Williamsburg Economics Club, Williamsburg/James City,
    Teacher: Jodi Consoli
    Students:  John O’Neill, Blake Lowery, Jacob Chew, Alex Klee
  • DOE Region #3 Winner: Spotsylvania High School, Spotsylvania County,
    Teacher: Mary Fehrens
    Students: Mackenzie Snell, Daniel Bailey, Gavin White, Faith McCrossin
  • DOE Region #4 Winners: Thomas Jefferson High School, Fairfax County,
    Teacher: Malhaz Jibladze
    Students: Melissa Wu, Andrew Zhou, Isabel Gan, Joanna Cheng